Blog

Evcil Hayvan Bakımı

evcil hayvan bakimi

Evcil Hayvan Bakımı 

 

Yaşamınızı ve evinizi tüylü bir dostla paylaşmak her zaman eğlencelidir ancak kolay değildir. Bir tüylü dost edinirken onun bakımıyla ilgili bütün sorumluluğu yüklenmeniz gerektiğini her zaman aklınızda bulundurmanız gerekir. Dostunuzun sağlıklı yaşaması için gerekli tüm bakımları yaptıktan sonra geriye onunla eğlenceli dakikalar geçirmek kalır. Sevimli dostunuz ile birlikte kâh yürüyüşe çıkar kâh oyun oynar kâh televizyon karşısında uyuyakalırsınız.  Bir tüylü dost edinmek istiyor ancak bugüne kadar yaşamınızı ve evinizi bir tüylü dost ile paylaşmadığınız için  evcil hayvan bakımı konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz bu yazı tam size göre. İşte evcil hayvan bakımı için aradığınız ipuçları …

Dostunuz Düzenli Aralıklarla Veteriner Hekimini Ziyaret Etmeli  

Evcil hayvan bakımı için aşılar ve sağlık kontrolleri en önemli aşamadır. Yaşamınızı ve evinizi bir tüylü dostla paylaşmaya başladıysanız onun düzenli aralıklarla veteriner hekime götürmeniz gerekir. Bu ziyaretler sevimli dostunuz için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle kedi veya köpek bir dost edindiğiniz gün bir veteriner hekim ile anlaşmalısınız. Sahiplendiğiniz tüylü dostunuzun aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli olarak zamanında yaptırmanız gerekir. Sevimli bir kediniz varsa yaptırmanız gereken aşılar FİV, lösemi, karma aşı, kuduz aşısı gibi aşılardır. Köpeğiniz için gençlik aşısı, lyme, karma ve kuduz aşıları yaptırmalısınız. Veteriner hekiminiz sahiplendiğiniz tüylü dostunuzun aşıları hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapar.

Veteriner hekim aşıların yanı sıra tüylü dostunuzu düzenli sağlık kontrollerinden de geçirir. Planlanan düzenli veteriner ziyaretlerinde genellikle iç veya dış parazitin olup olmadığı, kilo kontrolü, ağız ve diş sağlığı gibi kontroller yapılır.

Dostunuz Kendisi İçin Uygun ve Sağlıklı Mama Tüketmeli

Evcil hayvan bakımı ve doğru mama seçimi birbirinden ayrılmaz ikilidir. Tüylü dostunuzu her yönden besleyen zengin içeriğe sahip bir mama ile beslemeniz önemlidir. Dostunuz sağlıklı ve aktif bir yaşam için gerekli olan önemli besinleri mamasından elde eder. Fiyatı uygun olduğu için tercih edeceğiniz mamaların kedinize veya köpeğinize zararı olabilir.

Tüylü dostunuza vereceğiniz mamanın miktarı da oldukça önemlidir. Gereğinden fazla mama köpeğinizin veya kedinizin obezite ve obezitenin yol açtığı rahatsızlıklara yakalanmasına neden olabilir. Mama konusunda en sağlıklı tercih veteriner hekimin önerdiği üründür. Veteriner hekiminiz sevimli dostunuza vermeniz gereken mama miktarı konusunda sizi bilgilendirir.

Dostunuz Her Daim Taze Su İçmeli

Tüylü dostlarınızın da tıpkı sizin gibi hayatta kalmak için suya ihtiyaçları vardır. Sorumluluğunu yüklendiğiniz tüylü dostlarınızın mama kaplarının yanına koyacağınız su kabında her zaman temiz ve taze su bulundurmanız gerekir. Su kabına günde iki kez taze ve temiz su doldurmayı aklınızda bulundurun. Dostunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğu ağırlığına, yaşam tarzına, mamasının türüne ve mevsime göre değişiklik gösterir. Büyük ırk ve ağırlıkça fazla olan köpekler daha fazla su içer. Aynı şey kediler için de geçerlidir. Bunun gibi aktif bir yaşam tarzı olan sevimli dostunuzun su tüketimi daha fazla olur. Tüylü dostunuzun su tüketimi mama tipine göre de değişiklik gösterir. Kuru mamayla beslenen kedi ve köpekler yaş mamayla beslenen tüylü dostlarımıza göre daha fazla su içerler.

Dostunuzun Düzenli Olarak Egzersiz Yapmalı

Egzersizler evcil hayvan bakımı içinde oldukça önemli bir sıralamaya sahiptir. Köpeğinizin evde sıkılmaması için sabah ve akşam saatlerinde gezdirmeniz onun için önemlidir. Hem ideal kilosunu korur hem de birikmiş enerjisini kolayca atar. Çevresi korunaklı bir alanda köpeğinizin tasmasını çıkararak sizinle top oynamasını sağlayabilirsiniz. Dışarıdan geldikten sonra köpeğinizin patilerini Bioxi Animal Health Çok Amaçlı Temizlik Mendili ile silebilirsiniz. İnsan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bileşime sahip olan ürünü patilerini temizlerken kullanabileceğiniz gibi gözleri çevresinde oluşan akıntı, kaşıntı ve tahrişler için kullanabilirsiniz.

Tüylü dostunuzla gezerken yağmur yağdığı için patileri çamurlanırsa bir pati temizleme köpüğü ideal bir temizlik ürünüdür. Bioxi Pati temizleme Köpüğü evcil hayvan bakımı sırasında en önemli yardımcılarınız arasında yer alır. Ürün sayesinde tüylü dostunuzun patilerine bakım yapar ve patilerinin çatlamasını önleyebilirsiniz. İçeriğinde nemlendirici etki sağlayan tatlı badem yağı bulunan Bioxi Pati temizleme köpüğünü kedilerinizin patileri için de kullanabilirsiniz.

Dostunuzun Banyo Zamanı

Temizlik evcil hayvan bakımı rehberi içinde olmazsa olmaz maddeler arasında yer alır. Tüylü dostunuzun da sizin gibi banyo yapmaya ihtiyacı vardır. Ancak sizin kadar sık aralıklarla değil. Minik kedi dostunuzun dili antiseptik özellikte olduğu için kendi temizlikleri dışında banyo yapmalarına gerek kalmaz. Fakat kedinizi yıkamak zorunda kalırsanız onun cildine ve rengine uygun bir kedi şampuanı ile yıkamanız gerekir.

Köpek dostunuz mevsime uygun olarak banyo yapmalıdır. Yaz aylarında tüylü dostunuzu üç veya dört haftada bir yıkamanız uygun olur. Kış aylarında ise tüylü dostunuzun soğuk almaması için altı veya sekiz haftada bir yıkamanız gerekir. Tüylü dostunuzu daha sık yıkamanız durumunda tüylerinin parlaklığını kaybeder ve mantar hastalığına yakalanma riski yükselir.

Köpeğinizin veya kedinizin kirlendiğini ve tüylerinin eskisi gibi parlamadığını düşünüyorsanız susuz kuru köpük şampuan kullanabilirsiniz. Kedi ve köpeğinize uygun olarak üretilen Bioxi Kuru Köpük Şampuan sevimli dostunuzun tüylerini temizler, besler ve bakım sağlar.

Dostunuzun Tüyleri Dökülüyorsa Tüylerini Tarayın

Evcil hayvan bakımı rehberi içinde sevimli dostunuzun tüylerini taramak da yer alır. Uzun tüylü ve tüyleri çok dökülen sevimli dostunuzu düzenli olarak tarayarak bu sorunu önleyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle tüyleri uzun olan kedi ve köpeğinizin tüylerini birbirine dolaşmasına meydan vermeden gün içinde taramanız gerekir. Özellikle Yorkshire Terrier ve Maltese Terrier gibi uzun ve ince tüylü köpeklerin tüyleri birbirine dolaşır. Bu durumda kullanacağınız Bioxi Dolaşıklık Açıcı Sprey ile tüylü dostunuzun canı yanmadan kolayca tüylerini tarayabilirsiniz. Bioxi dolaşıklık açıcı sprey içeriğinde bulunan vitaminler ile tüy dökümünü azaltır ve sevimli dostunuzun tüylerini parlaklık ve yumuşaklık katar.

 

Evcil hayvan bakımı oldukça ağır sorumluluk gerektiriyorsa da tüylü dostların sizi görünce sevinçten deliye dönmesi, kuyruklarını hızlıca sallamaları ve kedi dostlarınızın size kafa atması veya tos vurması bütün yorgunluğunuzu alır.

 Sizde evcil hayvan bakımı nasıl yapılır, en iyi evcil hayvan bakım ürünleri nedir, kişisel hijyen ürünleri hakkında arama yapıyor iseniz ürünlerimize göz ata bilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir