Blog

Evler ve Ofisler İçin Temizlik Önerileri

evler ve ofisler temizlik onerileri

Evler ve Ofisler İçin Temizlik Önerileri

İnsanlar günün büyük bir bölümünü evlerinde ve ofislerinde geçirirler. Ofisler yoğun bir iş hayatını temsil ederken evler dinlenmeyi ve huzuru temsil eder. İnsanlar sağlıklı olduğu sürece çalışabilir, Bu ortamlar temiz olduğu sürece insan sağlığı korunabilir, evimizde huzurlu ve rahat bir ortamda yaşayabilir, ofisimizde en verimli çalışmaları elde edilebiliriz. Bunun yanında temiz bir ev ve ofis konuklar ve müşteriler için büyük önem taşır. Hem evimizde hem de ofislerimizde belli başlı püf noktalarına dikkat ederek temizlik konusunda harika sonuçlara ulaşabiliriz. İşte, hepsi birbirinden pratik evler ve ofisler için temizlik önerileri

Ev Temizliğine Nereden Başlamalı?

İster evinizi ister ofisinizi temizlemeye başlayın, temizliği daima yukarıdan aşağıya doğru yapmanız gerekir. Yukarıdan aşağıya doğru temizlik önce tavan, duvarlar, camlar, mobilyalar ve en son zemin anlamına gelir. Yukarıdan aşağıya doğru yaptığınız temizlik ile tozların dağılmasını önleyebilirsiniz. Odalarınızdaki tülleri ve perdeleri yıkamayı düşünüyorsanız temizliğe başlamadan önce onları çamaşır makinesine atmalısınız. Tüller ve perdeler çamaşır makinesinde yıkanırken, koltuklarınızdaki ve halılarınızdaki lekeli yerlere leke çıkarıcıları sıkarak siz temizlik yaparken lekelerin çözünmesini sağlayabilirsiniz.

Ofis Temizliğine Nereden Başlamalı?

Ofisinizin temizliğine nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız hemen yardım edelim. Ofis temizliği yaparken üç tane kurala uymanız önemlidir. İşte bu üç kural:

  • Sağdan sola doğru temizlemek,
  • Yukarıdan aşağıya doğru temizlemek,
  • Temizden kirliye doğru temizlemek

 

yuzey temizleyici

 

Tavandan Zemine Temizlik

Evinizin tavanlarında örümcekler varsa örümcekleri uzun saplı bir tavan süpürgesi ile alabilirsiniz. Bu işlemden sonra sıra duvarlara gelir. Evinizin duvarları kirlenmişse bunu sorun etmenize gerek yok. Duvarlarınızdaki kirleri ve lekeleri hafif nemli bir bez temizlik karbonatı dökerek çıkarabilirsiniz. Bu yöntemle lekelerin kolayca temizlendiğini görebilirsiniz.

Peki ya camlar?

Özellikle camların dış tarafını silmek herkese zor gelir. Camların dış kısımlarına ulaşmak için uzun cam silici araçlardan faydalanabilirsiniz. Aracın üzerine yerleştirdiğiniz cam bezleri zahmetsizce camlarınızı temizleyebilirsiniz. Pencere çerçevelerini silmek için mikrofiber bezleri kullanabilirsiniz. Camları temizlemek için özel olarak üretilen cam deterjanları işinize yarayacaktır.

 

Sıra Mobilyalarda

Mobilyalarınızı sabunlu suyla silerek tozlarını ve kirlerini temizleyebilirsiniz. Beyaz sabun özlü sıvı el temizleyicisi mobilyalarınızı ilk günkü haline döndürür. Beyaz sabun özlü temizleyici ortamın mis gibi beyaz sabun kokmasını da sağlar. Aynı temizlik yöntemi ofisinizdeki koltuğunuz için de geçerlidir. Koltuğunuzun oturma minderi ve sırtlığını beyaz sabunla silerek tertemiz yapabilirsiniz. Mobilyalarınızın ahşap kısımlarının çizildiğini gördüyseniz, biraz cevizle bunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Cevizleri mobilyalarınızın ahşap bölümüne sürterek çizikleri boyayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç haftada bir tekrarlamanız gerekir.

Mutfak ve Banyo Temizliğin Göstergesidir

Evlerde en çabuk kirlenen yerler mutfak ve banyodur. Mutfağınızda paslanmaz çelik evye kullanıyorsanız evyenizin zamanla matlaştığını ve karardığının farkına varmışsınızdır. Mutfak evyenizin temizliği için mineralli ovma sıvısı çeşitlerinden yardım alabilirsiniz. Evyenize dökeceğiniz bir miktar mineralli ovma sıvısını bir mutfak fırçası ile ovalamanız evyenizi parlatmaya yeterli olur. Evye çevresini ise mikrofiber bezlerle temizleyebilirsiniz.

Mineralli ovma sıvısı size banyoda da yardımcı eder. Banyonuzdaki klozeti dışarıdan içeri doğru mineralli ovma sıvısı ile temizleyebilir, pırıl pırıl yapabilirsiniz. Klozeti temizlerken önce dış yüzeyler, sonra kapak içi, oturulan kapak ardından klozet içi olarak sıralama yapmalısınız.

Mutfağınızdaki ve banyonuzdaki lavaboları ise sık sık sıcak su açarak tıkanmasının önüne geçebilirsiniz. Lavabonuz tıkandıysa lavabo aç kullanarak kısa süre içinde açabilirsiniz.

Banyo ve Mutfaktaki Paslı Kısımları Temizlemek Çok Kolay!

Banyonuzda ve mutfağınızda çıkmayan pas lekelerini çıkarmak sandığınızdan çok daha kolay. Bu alanlardaki pas lekelerini saatlerce ovmak veya farklı kimyasallar kullanmanıza gerek yok. Paslı kısma biraz çamaşır suyu döküp üzerini pamuk ile tamamen kapatmanız yeterli olur. Bu işlem için konsantre ultra çamaşır suyu kullanmalısınız. Birkaç saat sonra pamukları kaldırdığınızda pas lekesinin çok az kaldığını görebilirsiniz. Hafif ovma hareketleriyle lekenin geri kalan kısmını da kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

YUZEY TEMIZLEYICI 1

 

Son Olarak Zemin Temizliği

Zemin temizliği en önemli temizlik alanlarının başında gelir. Birçok kişi zemin temizliğinin yorucu olduğunu söylese de yararlanacağınız özel temizlik gereçleriyle zemin temizliğini kolaylaştırabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi zemin temizliğini mop, paspas ve kovadan oluşan temizlik setleri ile gerçekleştirir. Siz de bir kovaya dolduracağınız yeterli miktardaki su ve suya ekleyeceğiniz genel yüzey temizleyici ile zeminlerinizi temizleyebilirsiniz. Temizleyeceğiniz zemine uygun bir yüzey temizleyici seçmeniz önemlidir. Parkeleri ahşap yüzeyler için özel olarak üretilen hassas deterjanlarla temizleyebilirsiniz. Balkon ve veranda gibi dış zeminlerinde ise çok amaçlı genel temizleyici imdadınıza yetişir.

Sonuç olarak; evinizde ve ofisinizde doğru deterjan ve temizlik gereçlerini kullandığınızda eviniz ve ofisinizi kısa süre içinde temizleyebilirsiniz. Bioxi ürünleri ile daha profesyonel ve uygun maliyetler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir