Blog

Köpeğinizin Tüylerindeki Kıtıkları Nasıl Açabilirsiniz?

kitikacici

Köpeğinizin Tüylerindeki Kıtıkları Nasıl Açabilirsiniz?

 

Uzun tüylü kedi ve köpek sahiplerinin en büyük dertleri arasında sevimli dostlarının tüylerindeki kıtıklar yer alır. Köpek tüyleri kıtıkları özellikle uzun tüylü köpeklerde görülen bir sorundur. Uzun ve kıvırcık tüylü bir köpeğiniz varsa tüylerinin dolaşmaması ve düğümlenmemesi için onu düzenli olarak taramanız gerekir. Köpek tüyü kıtıkları köpeğiniz kururken doğru taranmaması ya da doğru kurutulmaması nedeniyle oluşur. Bu nedenle sevimli dostunuzu yıkadıktan sonra doğru olarak taramanız oldukça önemlidir. Peki, köpek tüylerindeki dolaşıklık nasıl açılır?

Köpek Tüylerindeki Düğümler Nasıl Açılır?

Köpek ebeveynlerinin en önemli sorunları arasında köpek tüyü dolaşıklığı yer alır. Ayrıca, köpek tüylerindeki kıtıklanma sorunu uzun tüylere sahip sevimli dostlarımızın yaşam kalitesini düşüren nedenleri arasında bulunur. Bu nedenle uzun tüylü köpek tüy bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Düzenli olarak taranan uzun tüylü köpek ve kediler kıtık oluşumu ile yüz yüze gelmezler.  Köpek tüyü dolaşıklığını açmak için öncelikle yapmanız gereken ilk işlem doğru fırçayı seçmektir. Doğru taraklar ve fırçalar sevimli dostlarımızın tüylerindeki kıtıklarını açarken en önemli yardımcılarınız arasında yer alır. Köpeğinizin tüylerindeki dolaşıklığı açmak için öncelikle sevimli dostunuzu ona uygun köpek şampuanıyla yıkamanız gerekir. Banyodan sonra onu doğru bir şekilde kurulamanız önemlidir.  Kurulama işlemi sona erdikten sonra tamamen kuruyan dostunuzu doğru fırçalar ve taraklarla taramalısınız.

8

Köpek Tüylerindeki Kıtıkları Açma Aşamaları

Kıtık oluşan köpek tüylerini açmak için belirli bazı aşamaları uygulamanız önemlidir.  Böylece kolaylıkla keçeleşen köpek tüylerini açabilirsiniz. Kıtıklaşan köpek tüyleri olan bölgeye farklı bir işlem uygulamanız gerekir.

Sevimli dostunuzu tüylerine uygun köpek şampuanı ile yıkadıktan sonra özel olarak üretilen köpek tüyü kremleri ile yumuşatmalısınız.  Bu işlemden sonra doğru bir fırça ile yavaş yavaş tarama işlemine geçmelisiniz.

Köpek tüyleri kıtık açma yöntemleri arasında en etkili yöntem doğru şekilde taramaktır. Doğru tarama yöntemi birçok uzman tarafından tek bir yöne doğru taramak olarak belirtilir.  Kıtık oluşan bölgeyi aşağı yukarı olacak şekilde tararsanız hiçbir sonuç elde edemezsiniz. Köpeğinizin tüylerini tararken yapmanız gereken en önemli şey tamamen bastırmadan taramak ve onun canını acıtmadan hareket etmektir. Topaklanma oluşan bölgeyi sert bir şekilde taramanız sevimli dostunuzun canını yakabilir hatta derisini kanatabilir. Sevimli dostunuzun tüylerinde fazlaca kıtık varsa mutlaka profesyonel bir pet kuaförüne götürmeniz gerekir.

10

Köpek Tüylerinde Kıtıklar Neden Oluşur?

Köpek tüylerinde kıtık oluşumunun nedeni sevimli dostunuzu düzenli taramamaktan ve onu doğru yıkamamaktan kaynaklanır. Köpeklerin ayda bir defa yıkanması gerekir. Daha sık sürede yıkamanız derisinin tahriş olmasına yol açar. Doğru yıkama tekniği sevimli dostunuzun sağlıklı bir cilt sağlığına sahip olması ve tüylerinde kıtık oluşmaması için oldukça önemlidir. Yuvanızı paylaştığınız sevimli dostunuzun tüy bakımını doğru ve profesyonel şekilde yapmanız gerekir.

Köpeklerde topaklanma oluşumu düzenli tarama ve tüy bakımı ile önlenebilir. Köpeğinizin derisine kadar inmiş topaklanma varsa onu tıraş ettirmeli ve tüylerini tarayarak düzgünce uzamasını sağlamalısınız. Tıraş edilmeyen köpeklerin tüylerindeki kıtıklar çok zor açılır. Bunun için dolaşıklık açıcı sprey kullanabilirsiniz. Dolaşıklık açıcı sprey ile kedi ve köpeklerinizin tüylerini rahatça tarayabilir ve kıtıklarını açabilirsiniz. B5 vitamini içeren dolaşıklık açıcı sprey kedinizin veya köpeğinizin derisinin dış bariyerinin gücünü korur ve deri hücrelerini besler. İçerisinde bulunan vitaminler tüy dökümünü de gözle görülür şekilde azaltır. Tatlı badem yağı ve hint yağı kedinizin veya köpeğinizin tüylerini besler. Sevimli dostunuzun tüylerine parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Ayrıca, ürün tüyleri nemlendirdiği için tarama işlemi sırasında sevimli dostunuzun canının yanmasını önler.

9

Dolaşık açıcı spreyi kullanmak oldukça kolaydır. Sevimli dostunuzun tüylerinin tam olarak kurumasını bekleyin. Tüylerindeki kıtık ve dolaşıklık olan bölgeye spreyi nazikçe sürün. Spreyi durulamanıza gerek yoktur. Kıtık açıcı tarak yardımıyla sevimli dostunuzun tüylerini nazikçe tek bir yöne doğru tarayarak kıtıkları ve topaklanmaları açın. Ancak köpeğinizin tüylerinde ilerlemiş bir keçe ve kıtık sorunu varsa mutlaka bir profesyonelden destek almanız gerekir. Profesyonel bir pet kuaföründen destek almadığınız takdirde kıtık ve topaklanma oluşan bölgede tüy boşlukları oluşabilir.  Ayrıca, sevimli dostunuzun derisi zarar görebilir.

Bioxi dolaşıklık açıcı sprey kedi ve köpeklerde güvenle kullanılır. Devamlı kullanımda aradaki farkı göre bilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir