Blog

Temizlik ve Hijyenin Sağlığınız İçin Önemi

TEMIZLIK VE HIKYENIN SAGLIGINIZ ICIN ONEMI

Temizlik ve hijyenin insan sağlığı için önemi tartışılamaz bile.

Sağlıklı olmamız için temizliğin ve iyi bir hijyene sahip olmanın önemi hepimize neredeyse beşikteyken öğretilir. Bazı temizlik ve hijyen alışkanlıkları günlük hayatımızda o kadar sistematikleşti ki,  çoğunu önemsememeye başladık. Ancak son üç yılda yaşadığımız Covid 19 salgını virüs ve bakterilerin hızla yayıldığını ve bulaşmaması için temizliğin ve hijyenin önemini bize tekrar hatırlattı. Gün geliyor, dışarıdan eve geldiğimizde ellerimizi yıkamadan televizyonun karşısına geçiveriyoruz, derken kirli ellerimizle sofraya oturuyoruz. Dışarıdaki mikrobu evimizin içine getiriyoruz. Peki, temizlik ve hijyenin sağlığınız üzerinde ne kadar önemli? Hatırlamaya var mısınız?

Temizlik ve Hijyen Sağlığımız Üzerinde Ne Kadar Önemli?

Aslında temizlik ve hijyenin sağlığımız üzerinde önemli olmasının birçok nedeni var. Mesela, yaşam alanınız ne kadar temiz olursa o kadar güvenli bir yerdir.

Bu söylem doğru! Temiz bir çevre güvenli ve sağlıklı bir yaşam alanı sağlamanın ilk adımıdır. Gerekli temizliği yapmadığınızda  ev halkı ve evde beslediğiniz sevimli patili dostlarınız için zararlı olan virüsler, bakteriler ve mikropların çoğalmasını kolaylaştırırsınız.

Bu virüs ve bakteriler alerjiye, soğuk algınlığına, gribe ve bulaşıcı hastalıklara neden olabilir. Ayrıca, dağınık ve hijyenik olmayan bir yaşam alanı konsantrasyonunuzu düşürür, üretkenliğinizi azaltır ve en önemlisi kaygı ve stres düzeyinizi yükseltir. Yaşam alanınızı temiz tutmak ve hijyen içinde olmasını sağlamak fiziksel ve zihinsel mutluluğunuz açısından çok önemlidir. Sadece yaşam alanınızın zeminini çiçek kokulu bir yüzey temizleyici ile sildiğinizde eviniz mis gibi kokuyor.

 Temizlik ve Hijyen Hastalıklardan Korunmanızı Sağlar

Çeşitli hastalıklardan korunmanın bir diğer önemli yolu da yaşam alanınızda ve kişisel bakımınızda iyi hijyen uygulamasıdır. Basit hijyen alışkanlıkları ile birçok bulaşıcı hastalıktan korunabilirsiniz.

  • Her gün duş almak,
  • Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamak,
  • Öksürürken veya hapşırırken arkanızı dönüp burnunuzu veya ağzınızı bir mendille kapatmak
  • Ellerinizi sık sık yıkamak
  • Fazla kalabalık yerlere girmemek veya maskeyle girmek
  • Kişisel bakım ürünlerini başkalarıyla paylaşmamak
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek
  • Sağlıklı beslenmek
  • Yeterli uyumak

Temizlik ve hijyen alışkanlıkları kendimizi hastalıklardan korunmamıza yardımcı olacağı gibi bulaşıcı hastalıklardan da korur.

Temizlik ve Hijyen Alışkanlığı ile Sosyal Yaşamda Fark Edilirsiniz

Temizlik hem kişisel sağlık hem de halk sağlığı için çok önemli olduğundan sosyal yaşam şartları arasında ilk sırada yer alır. Temizlik alışkanlığı olmayan kişiler yalnızca hastalık ve enfeksiyonlara karşı savunmasız olmakla kalmaz aynı zamanda sosyal yaşamda da sorun yaratırlar.

Temizliğinizi tam olarak yapmadığınızda aile üyeleri, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişki olumsuz etkilenebilir. Birçok yakın tanıdığınız bu konuda uyarmaktan çekindiği için kendilerini rahatsız hissederler ve çevrenizden uzaklaşırlar.

İş yaşamında temizlik sorunu daha da kritiktir. Hijyen eksikliği kurumun imajını ve önemli iş ilişkilerini olumsuz etkileyeceği için birçok şirket iş başvuruları sırasında kişisel temizliğe ve düzene dikkat eder. Sosyal yaşamda fark edilmek için kişisel hijyen önemlidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak ve kendi kokunuzu her daim tazelemek için yanınızda lime kokulu kolonya taşıyabilirsiniz.

Temizlik ve Hijyen Kendinizi İyi Hissettirir

Temiz olmak yaşamımızda büyük ol oynadığı için kendi kendimizle uyum içinde olmamızı sağlar. Düzenli ve temiz olmak özgüven ve benlik saygısını geliştirmeye yardımcı olur. Sonuç olarak kendinizi iyi hissettiğinizde, işinize daha motive, üretken, pozitif ve başkalarına karşı daha şefkatli olursunuz. Sadece kişisel bakımınıza ve temizliğinize dikkat ederek fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olabilirsiniz. Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmak ise kaygı ve stres üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza ve yaşamınızın farklı alanlarında ilişkilerinizi ve performansınızı geliştirmenize yardımcı olur.  Bu nedenle en basitinden ellerinizi yıkamaya fırsat bulamayacağınız zamanlarda yanınızda taşıyacağınız alkol bazlı günlük kullanım için ıslak mendiller hijyeninizi korumaya yardımcı olur. Düzenli temizlik ve hijyen alışkanlığı edinerek hayatınızdaki olumlu etkiyi görmeye başlayabilirsiniz.

Temizlik ve Hijyen Verimliliğinizi Arttırır

İş yaşamınızda veya okul yaşamınızda verimliliğiniz söz konusu olduğunda temizliğin ve hijyenin önemini daha kolay anlayabilirsiniz. İş ve okul yaşamında temizlik çok önemlidir. Temiz bir çalışma ortamı hem çalışanların hem de öğrencilerin konsantrasyonunu kolaylaştırır. Verimliliğin artması sadece iş kalitesini yükseltmekle kalmaz aynı zamanda konsantrasyon seviyesini de yükseltir. Yaşam alanının temizliği ve kişisel temizliğiniz daha iyi çalışmanız için sizi formda ve sağlıklı tutar. Dikkatinizi dağıtacak ve kötü kokan dağınık bir ortamda çalışmak veriminizi düşürür. Temizlik ve düzen önemlidir. Eşyalarınızı düzenler, stresinizi azaltır ve işinize daha fazla odaklanmanızı sağlar. Temiz bir çalışma alanı üretkenliğinizi arttırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir