Blog

Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

temIzlIk Yaparken DIkkat EdIlmlesI Gereken ler 1

Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlik herkesin bitmek bilmeyen sorunudur. Temizlik günleri birçok kişi “Nereden başlasam, nasıl yapsam” diye derin düşünce içine girer. Oysa temizlik yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını bildiğinizde gözünüzde büyüyen temizlik de göz açıp kapayana kadar biter.

Pek çok kişi “temizlik yaparken dikkat edilecek kurallar var mı” diye düşünebilir ama gerçekten de temizlik yaparken püf noktalarına dikkat ederek hem sağlıklı hem de muhteşem bir şekilde evinizi temizleyebilirsiniz.

Peki, temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları neler?  İşte, merak edilen temizlik yapmanın püf noktaları

cam nasil silinir en dogru cam silme yontemi 1528200088 8366

Camları Silmenin de Bir Usulü Var! 

Camları silerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta can güvenliğiniz. Cam silerken camdan sarkmayın ve can güvenliğinizi tehlikeye atmayın. Uzanamayacağınız köşelere inatla uzanmaya çalışmak yerine cam temizlemek için satışa sunulan uzun sopalı ve mıknatıslı aparatları kullanın. Bu malzemeler cam silmek için var. Cam silerken kullandığınız bezlerin tüy bırakmamasına maksimum derecede dikkat edin. Camları temizlerken deterjan eklediğiniz temizleme suyu kullanıyorsanız camları sildikçe suyu sık sık değiştirin. Dışarıdan gelen tozla kolayca kirlenen camları temizlemek için çok amaçlı genel temizleyici kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinesini Doğru Yerleştirmeyi Geç Olmadan Öğrenin!

Temizlik sırasında en sık yapılan hatalardan biri de bulaşık makinesini yanlış yerleştirmek. Lise sıralarında öğrendiğiniz geometri bulaşık makinesini yerleştirirken çok işinize yarayacak. Bulaşık makinesinde su alttan gelir. Bulaşıkları üst üste yerleştirdiğinizde suya erişemez ve doğal olarak temizlenemez. Bununla birlikte tabakları tabak için tasarlanan bölüme bardakları bardaklar için tasarlanan bölüme yerleştirin. Böylece, bulaşık makinesi çalışırken herhangi bir tabağınız veya bardağınız hasara uğramaz. İşin sırrı bulaşık makinesini doğru yerleştirmekte.

camasirsuyu

Leke Çıkarıcıları Doğru Kullanın!

Leke çıkarma yöntemleri arasında çamaşır suyu en etkin yöntem ancak giysilerinizin yapısının bozulmasına fırsat vermemelisiniz. Çamaşır suyu gibi leke çıkarıcıları ambalajının üstünde yazan kullanma talimatına uygun kullanın. Giysilerinizi ya da diğer kumaş malzemelerinizi leke çıkarıcı ürün içerisinde sadece birkaç saat bırakın. Giysilerinizdeki lekeleri çıkarmak için önce ılık su ve leke çıkarıcı deterjan ile ön yıkama veya uygulama yapabilirsiniz. Herkesin bildiği gibi gece boyunca çamaşır suyunun içinde bekletip ardından karbonat kullanarak çamaşırı çitilerseniz sadece yırtılan veya renkleri solan çamaşırlara sahip olursunuz.

Çamaşır Suyu ve Tuz Ruhunu Sakın Birlikte Kullanmayın!

Birçok kişi tuz ruhu ve çamaşır suyunu temizleyecekleri alana ardı ardına döküverir. Ancak bu işlem çok tehlikelidir. Çamaşır suyu ve tuz ruhu art arda kullanılmaz. Çamaşır suyu ve tuz ruhu ile bir işlem yapmadan önce evi havalandırmanız gerekir. Tuz ruhu kullanırken ellerinize eldiven takıp kirli yere dökmeli ve fırça ile ovmalısınız. Kirli alana tuz ruhu uygularken havalandırmayı veya kapıyı açık tutmayı unutmayın. Temizlik sırasında tuz ruhu kullanırken mutlaka maske takmalı veya ağzınızı ve burnunuzu bir tülbent ile kapatmalısınız.

Fırın Temizlemenin Püf Noktalarını Biliyor musunuz?

Fırına yapışan yağları ve kirleri nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Aşındırıcı kimyasallar kullanarak ve telle ovarak temizlemeye çalışırsanız fırınınız zarar görebilir. İnsan sağlığına ve beyaz eşyanıza zarar vermeyen ağır kir ve yağ çözücü kullanabilirsiniz.  “Kir ve yağ çözücü kullanmak istemiyorum” diyorsanız ılık su, beyaz sirke ve beyaz eşya temizleyici spreyler yardımınıza koşar. Pırıl pırıl bir ocakta yemek pişirmek sizin de hakkınız!

Elektrik Süpürgenizi Temizliyor musunuz?

Elektrik süpürgenizin eliniz ayağınız olduğunu çok iyi biliyoruz. Süpürgenizin temizliğini en son ne zaman yaptınız? Toz torbasının dolu olup olmadığını düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda borularının ve filtresinin tıkalı olup olmadığı da kontrol etmeniz gereken aksanları arasında bulunuyor. Süpürgenizin filtresini iki – üç ayda bir temizleyin. Toz torbasını veya haznesini her temizlikten sonra mutlaka boşaltın. Süpürgenizin filtreleri tıkalıysa, toz haznesi doluysa tüm tozu dışarı verir ve temizlik için boşuna yorulursunuz.

Çamaşır ve Bulaşık Makinenizin Temizliğini İhmal Etmeyin!

Makineleriniz temiz olmazsa temizlik yapamazlar. Onların da temizliğe ihtiyacı var. Bulaşık makinesi temizliği için satışa sunulan makine temizleyicileri düzenli aralıklar kullanmalısınız. Çamaşır makinesinin de böyle bir temizliğe ihtiyacı var. Hem çamaşır makinesinin hem de bulaşık makinesinin tamburunu, iç duvarlarını, pervanelerini, filtrelerini ve deterjan bölmelerini mutlaka silin.

Temizlik Sırasında Kullandığınız Bezler ve Fırçaları Nasıl Temizlemelisiniz?

Aynı bezle hem koltukları hem de yeri silerseniz yaptığınız temizlik boşa gider. Bezleri ve fırçaları mutlaka değiştirerek kullanın. Kullandığınız bez ve fırçaları temizlemediğinizde ve yeniden kullandığınızda koltuktaki tozları ve kirleri yere taşımış olursunuz. Temizlik setinizi muhakkak yıkayın. Mutfakta en çok kullandığınız temizlik malzemesi şüphesiz ki süngerlerdir. Dolapları, ocağı vs her yer süngerle temizleniyor. Bulaşık süngerlerinizi bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Süngerlerinizi makineden çıkardığınızda tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir